Skup żywca wołowego ceny — jak uzyskać wysokie ceny skupu byków

Skup żywca wołowego ceny — jak uzyskać wysokie ceny skupu byków?

Ceny bydła w skupie kształtują się na różnym poziomie w zależności od regionu Polski. Hodowcy bydła chcąc maksymalizować przychody uzyskiwane na ich sprzedaży, starają się śledzić przyrost byków i porównywać wyniki z cenami opasów. Zwykle najwyższe wartości można uzyskać za buhajki, które osiągnęły wagę 700-800kg przed ukończeniem 2 lat.

Na co zwrócić uwagę szukając punktu skupu i ceny bydła rzeźnego?

Cena bydła mięsnego w dużej mierze zależy od polityki punktu skupu. Na to ile dostanie hodowca, będzie mieć wpływ jednakowo waga żywca, co rasa, czy wiek opasa. Przyjmuje się, że 2 lata to średni okres dla ceny bydła rzeźnego, dla którego za kg tuszy można zyskać przychód na najwyższym poziomie. Zdrowe, wyrośnięte 2-letnie cielęta ważą wtedy najwięcej, a ich mięso jest najbardziej wartościowe z punktu widzenia zakładów przetwórstwa mięsnego, masarni.

Dlaczego ceny bydła rzeźnego zmieniają się wraz z czasem opasania?

Cena bydła mięsnego jest uzależniona od wartości spożywczej żywca. Wraz z upływem opasania zmienia się stosunek wody do tłuszczu w organizmie zwierzęcia. Początkowo zawiera on ok. 70% wody a tuż przed skupem — wtedy cena bydła w skupie jest najkorzystniejsza. Podobnie ważną kwestią przy wycenie bydła jest struktura mięśni. Dlatego warto kontrolować sposób karmienia zwierząt i pilnować podaż białka w pożywieniu w zależności od zapotrzebowania opasów na nie.

Dobrze jest — przystępując do poszukiwania miejsca skupu, sprawdzić jak będą rozliczane opasy, czy po tzw. wadze żywca, czy wadze poubojowej – tj. na podstawie masy tusz i klasy tusz określanej w systemie EUROP. Przy klasyfikacji wg drugiego podejścia, miernikiem oceny jest ocena wzrokowa odsłoniętych mięśni po zdjęciu skóry z tusz, dzięki czemu ocena umięśnienia i otłuszczenia tusz jest dokładniejsza niż ocena dokonana na żywym zwierzęciu. Znając systemy skupu, zasady klasyfikacji żywca i tusz oraz ceny skupu byków hodowca może dostosować do tych wymagań sposób opasu bydła i uzyskać wyższą cenę za oddawany żywiec.

+0